«16 із 300 днів проти насильства»
Уже майже 300 довгих днів і ночей кожен українець переживає насильство. Саме насильство – це ті діяння, які вчиняє ворожа росія проти громадян України.
Насильство має багато різних «облич», різних способів нашкодити, але в них є спільна ознака - насильницькі дії завжди проти волі і бажання людини, на яку вони спрямовані.
Насильство розглядають у чотирьох площинах: правовій, моральній, суспільно-політичній та психологічній. У правовій площині більшість випадків насильства карається законом. Та все-таки проблема полягає в тому, що жертви насильства не завжди звертаються по допомогу до правоохоронних органів. Насильство у моральній площині окреслює кривдження осіб, слабших фізично, часто з фізичними або психічними вадами. У суспільно-політичній площині насильство набуває значних розмірів, про що свідчать війни, збройні конфлікти, акти непокори, а також бійки у громадських місцях. У психологічній площині – це явища, що відбуваються у психіці людини, а також у їхніх стосунках. Головний зміст цього виду насильства – страждання жертви, її безсиллі, внутрішньому розладі, приниженні.
Нерідко насильство проявляється в сім'ї.
Насильство в сім’ї за визначенням Закону України "Про попередження насильства в сім'ї", який Верховна Рада України ухвалила 2001 року, - це "будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім'ї по відношенню до іншого члена сім'ї, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім'ї як людини та громадянина і наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізичному чи психічному здоров'ю". Отже, жертвою домашнього насильства може стати будь-хто: жінка, яку постійно лає і б'є її чоловік, дівчинка-підліток, що страждає від сексуальних переслідувань свого вітчима, хлопчик, якого лупцює мати-алкоголічка, старенька бабуся, що її ненавидять власні діти.
Закон розрізняє чотири види насильства. Фізичне насильство в сім'ї - це навмисне нанесення побоїв, тілесних ушкоджень одного члена сім'ї іншому, яке може призвести чи призвело до порушення нормального стану фізичного чи психічного здоров'я або навіть до смерті постраждалого, а також до приниження його честі та гідності. Сексуальне насильство в сім'ї - це примушування до небажаних статевих стосунків у родині, а також сексуальні дії щодо неповнолітнього члена сім'ї. Психологічне насильство в сім'ї - це насильство, пов'язане з тиском одного члена сім'ї на психіку іншого через навмисні словесні образи або погрози, переслідування, залякування, які доводять постраждалого до стану емоційної невпевненості, втрати здатності захистити себе і можуть заподіяти або заподіяли шкоду психічному здоров'ю. Економічне насильство в сім'ї - це навмисні дії одного члена сім'ї щодо іншого, спрямовані на те, щоб позбавити постраждалого житла, їжі, одягу та іншого майна чи коштів, на які він має законне право. Такі дії можуть заподіяти шкоду фізичному чи психічному здоров'ю або навіть призвести до смерті постраждалого.
Заборона насильства урегульована багатьма міжнародними конвенціями, договорами та державними законами. Змалечку дітям розповідають про добро і зло, хороші і погані вчинки, дорослі вчать малечу жити в злагоді і не ображати інших. Однак, цього року всі бесіди про жорстокість набули нових смислів. Реалії війни дають сучасному поколінню незабутній урок про те, скільки горя може принести зневага і ненависть до людей.
У ОЗ «Диканський НВК імені М.В.Гоголя» пройшли виховні заходи в рамках традиційної Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства». У ці дні були проведені: фоточеленджі «Синя стрічка», відеолекторії про сучасне рабство і торгівлю людьми, інформаційні хвилинки про булінг, онлайн вікторини про ВІЛ та СНІД, створювали хмари слів про корупцію, грали в настільні ігри та продовжували волонтерити, подарувавши зібрані учнями канцтовари для дітей-переселенців. Багато часу і зусиль прикладають педагоги, щоб формувати в підростаючого покоління гуманність і емпатію, усвідомлення цінності і недоторканості людського життя.
Однак, діти найбільше часу проводять в сім’ї, тому і моделі власної поведінки черпають з батьківського прикладу. «Дитина навчається тому, що баче в своєму домі» - писав Брант Себаст’ян в далекому XV столітті. Здавна українці вміли єднатися і допомагати, співчувати і співпереживати. Завдання усіх дорослих у кожній сучасній родині не перервати ниточку добра, яка тримає багато поколінь українців. Крізь гнів і біль війни, виховувати молодь так, щоб насильство не перетворилося у буденність чи норму існування. Так хочеться, щоб діти менше знали жорстокості і горя.
Ось кілька порад батькам, як жити з дітками в злагоді, розуміючи одне одного, уникаючи проявів жорстокості і насильства.
1. Діти – основа сім’ї. У процесі виховання враховуйте індивідуальні особливості розвитку дитини.
2. Не ображайте, не бийте, не принижуйте дитину. Пам’ятайте, навчання – це радість (негативні емоції не сприяють засвоєнню матеріалу, вбивають бажання вчитися). Криком ви нічого не зміните.
3. Знайдіть час для бесіди з дитиною. Вислухайте! Під час спілкування не реагуйте бурхливо, не засуджуйте, а будьте тактовними, толерантними у вираженні своїх суджень, коментарів. Намагайтеся контролювати режим дня дитини.
4. Пам’ятайте, що дитина – це ваше відображення ( грубість породжує грубість, крик – крик, а взаєморозуміння і доброзичливість – добро і злагоду в сім’ї ). Запитайте себе: «Чи хочу я, щоб моя дитина була схожа на мене?»
5. Дитина – це цілий світ, сприймайте її як цілісну особистість, дорослу людину, яка має свої права ( на навчання, відпочинок тощо ) і певні обов’язки (вчитися, дотримуватись правил сім’ї, учня).
6. Якщо ви помітили, що у дитини «важкий» період, тоді підтримайте її.
7. Не віддаляйте дитину від себе – знайдіть час поговорити, зрозуміти, згадати себе в її віці, допоможіть, якщо потрібно, лагідним добрим словом.
8. Не шкодуйте ніжних слів, будуючи стосунки з власною дитиною.
9. Ви дали дитині життя, тож допоможіть зорієнтуватися у бурхливому морі життєвих подій.
Шановні батьки, виховуючи сучасних дітей, забувайте повчальні фрази, на зразок: «А я в твоєму віці…», «А в наш час…» і т.п. Бо зараз не той час! І у час вашого дитинства не було війни! І важко уявити, як переживають і проживають це сьогодення сучасні діти!
Бережіть дитинство своїх малюків від жорстокості і насильства!
Соціальний педагог ОЗ «Диканський НВК імені М.В.Гоголя», Людмила ЧИПЕНКО
Більше фото на сторінціі Фейсбук нашого закладу